کد مطلب: 19264 تعداد بازدید: ۱۱۰

افتتاحیه

سه شنبه ۶ مهر ۱۳۹۵
حضور رییس عقیدتی نیروی زمینی ارتش سقز حجت الاسلام و المسلمین غدیر میرزابیگی در مراسم افتتاحیه سال تحصیلی95 مدرسه حضرت فاطمه (س)سقز موزخ95/7/4

رییس عقیدتی نیروی زمینی ارتش سقز حجت الاسلام و المسلمین غدیر میرزابیگی با تبریک آغاز سال تحصیلی جدید و هفته دفاع مقدس طی سخنانی گفتند: امسال سال تحصیلی مقارن شده است با هفته دفاع مقدس که با نام و یاد خدا و توسل به ائمه معصومین(علیهم السلام) و شهدا که این خود خیر و برکتی است از ناحیه شهدا که انشاالله همگی بتوانیم آنچه را تعلیم می گیریم و می آموزیم در مرحله عمل هم پیاده کنیم و اثبات نماییم.

ایشان ضمن اشاره به آیه 15 از سوره نمل ادامه دادند: خداوند در این آیه از قرآن کریم بیان می کند که به داوود و سلیمان علمی عطا کردیم . و وقتی که این علم به آنها از جانب خداوند عطا شد گفتند: «حمد و سپاس خداوندی را که ما را برتری داد به بسیاری از بندگان مؤمن». طبق این آیه و بسیاری از آیات دیگر، علمی که همراه با ایمان و عمل و تقوا باشد سبب برتری هر انسان مؤمنی نسبت به سایر بندگان خدا خواهد بود.

ایشان در ادامه با بیان حدیثی از امام صادق(ع) ابراز داشتند: طبق فرمایش امام صادق(ع) کسی که علمی را یاد بگیرد و به آن عمل کند و یادگرفتنش برای خدا باشد و در یادگیری نیت اخلاص داشته باشد، علم آموختنی که در آن نیت خالص نباشد و فقط صرف مدرک گرفتن باشد این علم به خاطر خدا نیست بلکه برای اغراض دنیایی است و این علم سبب فضیلت نیست.

حاج آقامیرزابیگی در ادامه باز با نقل حدیثی از پیامبر اکرم(ص) عنوان نمودند: پیامبر اکرم(ص) همیشه در نمازهای خود دعا می کردند و می گفتند« خداوندا به تو پناه می برم از علمی که نفعی در آن نیست». بر اساس این روایت نیز علم به دو دسته است. علم نافع و علم مضر.پس همه علوم نفع نیستند و طبق فرمایش امام صادق(ع) علمی که بدون ایمان و بصیرت باشد نه تنها به مقصد نمی رسد بلکه از مقصد هم دور می کند. پس علمی انسان را به مقصد می رساند که نافع باشد.

وی  باز به استناد آیه ای از قرآن در باب علم افزودند: خداوند به حضرت داوود(ع) خطاب فرمود که علم نافع را یادبگیر. حضرت داوود(ع) پرسید علم نافع چیست؟ خداوند می فرماید: علمی نافع است که جلال و عظمت من را، کبریایی و کمال مرا و قدرت من را بر همه چیز به تو بشناساند».  پس اگر این علم در تو ایجاد شد همان سبب نزدیک شدن تو به خدا می شود.

حجت الاسلام و المسلمین میرزابیگی فرمایشات خود را اینگونه به پایان رساندند: علم و عمل به همراه هم همانند دوبالی است برای یک پرنده. اگر ما بخواهیم از این علممان در راه خدا برای آبادانی دنیا و آخرت استفاده کنیم این همان علم نافع است. وقتی که امروزه تهاجمات فرهنگی دشمنان بر جامعه اثر کند و یک انسان مؤمن را منحرف کند وقتی که طلبه باشد چه خانم یا آقا را منقلب کند؛ این علم نافع چه حوزوی باشد یا دانشگاهی نفعی به حال او نخواهد داشت. اولین مرحله و قدم این است که ما بتوانیم در خود تغییر ایجاد کنیم. تذکیه نفس داشته باشیم و گرنه رفت و آمد های ما در این مسیر جز تحمیل خستگی بر وجود خودمان نفع دیگری در پی ندارد. حال طلبه باشد و علم طلبگی را بیاموزد اما علمش در عمل و رفتار او ظاهر نشود این علم بی فایده خواهد بود.