کد مطلب: 22941 تعداد بازدید: ۱۲۶

کنگره

برگزاری سومین پیش کنگره امام شافعی(رض) در سقزمورخ94/10/15

یکشنبه ۲۰ دى ۱۳۹۴ ساعت ۱۷:۲۹:۴۱
روز سه شنبه مورخ 94/10/15 سومین پیش کنگره امام شافعی(رض) در دانشکده فنی مهندسی شهر سقز برگزار شد. در این مراسم که از سوی مرکز بزرگ اسلامی با همکاری مدرسه علمیه حضرت فاطمه(س) و سایر ارگانهای دولتی برگزار شده بود نماینده محترم ولی فقیه در استان کردستان و جمعی از مهمانان داخلی و خارجی از دانشگاه ها و مرکز علوم دینی کردستان عراق حضور داشتند.

برگزاری سومین پیش کنگره امام شافعی(رض) در سقز

روز سه شنبه مورخ 15/10/94 سومین پیش کنگره امام شافعی(رض) در دانشکده فنی مهندسی شهر سقز برگزار شد. در این مراسم که از سوی مرکز بزرگ اسلامی با همکاری مدرسه علمیه حضرت فاطمه(س) و سایر ارگانهای دولتی برگزار شده بود نماینده محترم ولی فقیه در استان کردستان و جمعی از مهمانان داخلی و خارجی از دانشگاه ها و مرکز علوم دینی کردستان عراق حضور داشتند.

در ابتدا فرماندار محترم سقز جناب آقای ورمقانی از اعضای هیأت امنای مدرسه علمیه حضرت فاطمه(س) در بیانات خود ضمن عرض تسلیت به مناسبت شهادت شیخ نمر و عرض خیر مقدم به مهمانان گفت: آنچه که ما را در این مکان گردهم آورده است مسئله وحدت بین جهان تشیع و اهل سنت می باشد. اگر به مسئله وحدت توجه می شد امروز اینگونه تفرقه های فتنه انگیز و دشمنی دامنگیر جهان اسلام نبود. با توجه به این حداقل اختلاف اندک و جزیی در بین فرق اسلامی آن هم در فرع دین و نه اصل دین؛ متأتسفانه دشمنان اسلام این را یک ضعف قلمداد نموده و آن را برجسته کرده اند تا موجب اختلاف بین مسلمانان و جهان اسلام شوند.
جناب ورمقانی افزود: اینک ما در مقابل این وحدتی که مد نظر امام راحل(ره) و مقام معظم رهبری(مدظله العالی) می باشد؛ وظیفه شرعی داریم و باید مانع توطئه و تفرقه انگیزی دشمنان باشیم. امیدواریم در این کنگره امام شافعی در راستای اهداف وحدت در این عرصه حرکت کنیم و موجب انسجام و حفظ آن شویم و با بیان و شناخت شخصیت این عالم بزرگوار به آن هدف اصلی وحدت نزدیک شویم.
در ادامه برنامه چند مقاله در زمینه زندگانی و فضائل علمی و معنوی امام شافعی و مولودی خوانی توسط گروه موسیقی مناسبت ها اجرا شد و پس از آن نماینده محترم ولی فقیه حجت الاسلام و المسلمین حسینی شاهرودی سخنرانی نمودند.
ایشان ضمن تسلیت و محکوم نمودن جنایات آل سعود با ذکر آیه 39 از سوره احزاب ویژگی مبلغان دین الهی را اینگونه بیان داشت: کسانی که رسالات خدا را ابلاغ می کنند دقت دارند که خداوند از آنها چه خواسته و همان را انجام می دهند. در هر عصر و زمانی که باشند دقت دارند که چه تکلیفی دارند، چه بگویند و چگونه عمل کنند و در راه رسیدن به هدف ابلاغ رسالت از هیچ احدی نمی ترسند جز خدا. می دانند که نهایت آنها را به شهادت خواهند رساند و چه چیزی از شهادت بالاترکه فوض عظیمی است. کسانی که رسالت خدا را ابلاغ می کنند و خشیت خدا را دارند؛ عظمت خداوند در چشمهای آنها ظاهر است و همه چیز را از آن خدا می دانند و فقط خدا را فرمانده وحاکم این عالم می دانند. اینگونه افراد از درک و فهم درستی برخوردارند. می توانند انحراف ها را تشخیص دهند و جلوی انحراف را بگیرند.
نماینده ولی فقیه با اشاره به شخصیت معنوی شیخ نمر گفت: همین شخصیت بزرگوار شیخ نمر یک انسان به تمام معنا بود در عرصه ابلاغ دینی. شما بنگرید در صحبت های وی ذره ای بحث شیعه و سنی مطرح نیست بلکه اعتراض او به فساد دم و دستگاه حکومت آل سعود و اعتراض به ظلم آنهاست. بحث شیعه و سنی و ایجاد اختلاف و دوگانگی را خود آل سعود به راه انداخته است.

وی در ادامه افزود: آمریکا یکسری وهابی جمع کرده و به اسم طالبان و القاعده در افغانستان پرورش داد تا دست به هر جنایتی بزنند. گروه های خشنی تشکیل داد از اینها که فقط هدفشان کشتن و خونریزی است. در حالی که نمی دانند همین آمریکا اینها را سگ های دست پرورده ای می نماند که تا اراده شود به هر نقطه ای بفرستند و دست به جنایت بزنند. اینک نیز نوبت آموزش ترکیه و عربستان است و این وسط پول و سرمایه اش به جیب کشورهای غربی خواهد رفت. میلیاردها دلار سرمایه گذاری کردند تا نفت به

نازلترین قیمت به فروش برسد پولی که باید در دست مسلمانان باشد و در خدمتشان. ترکیه و عربستان نفت را به قیمت ارزان در اختیار اسرائیل قرار می دهند و در مقابل کشور اسرائیل رده پایین ترین اسلحه های نظامی خود را به اینها می فروشد تا بر علیه مسلمانان و کشتارشان از آن استفاده شود.
آیت الله شاهرودی در بیان شخصیت روحانی و فضائل معنوی امام شافعی(رض) گفت: برگزاری کنگره امام شافعی ابعاد شخصیتی ایشان را برای جهان اسلام بیشتر روشن خواهد کرد.
ایشان امام شافعی را فردی عالم و آگاه توصیف کردکه در خدمت علم و اصول فقه، اجتهاد در زمان خود تلاش های زیادی متحمل شد. و وی را فردی شجاع خواند که در زمان قدرت خفقان هارون الرشید حتی کسی جرات ابراز اینکه بگوید سید است را نداشت؛ امام شافعی با شهامت شجره نامه خود را اعلام میکند و خود را از نسل حضرت زهرا(س) می خواند.و نه فقط به همین اکتفا کند بلکه در اشعار خود نیز به صراحت از اهل بیت(علیهم السلام) دفاع کرده است و مدح حضرت علی(ع) و حضرت زهرا(س) نموده و در وصف عزاداری امام حسین(ع) سروده است. دفاع او از شخصیت والای امیرالمؤمنین علی(ع) تا جایی می باشد که به وی تهمت رافضی می دهند. او گفت اگر محبت علی(ع) شیعه بودن و رافضی است من اعلام میکنم که شیعه هستم.
ایشان ادامه داد: امام شافعی قدرت تشخیص خوبی داشت و توجه به فتاوای وی را برای حل مشکلات جهان اسلام بسیار با اهمیت دانست.
حاج آقا شاهرودی در خاتمه سخنان خود ابراز داشت: این نعمت اخوت و برادری را که طبق فرمایش قرآن " انما المؤمنون اخوه..." همه مسلمانان و مؤمنان برادرند، را قدر بنهیم و در حفظ وحدت بین مسلمانان کوشا باشیم.
در پایان مراسم نیز به چند تن از خانواده های شهدای شهر سقز لوح سپاس اهدا و قطعنامه پیش کنگره امام شافعی،علیه محکومیت
جنایت آل سعود در به شهادت رساندن شیخ نمر باقر النمر قرائت و با تکبیر از سوی حاضرین موردتأیید واقع شد.