کد مطلب: 37184 تعداد بازدید: ۸۶

دعوت از کارشناس بهداشت در مدرسه فاطمه الزهرا سلام الله علیها کامیاران

چهارشنبه ۲۲ دى ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۳۳:۵۶
دعوت از کارشناس بهداشت در مدرسه فاطمه الزهرا سلام الله علیها کامیاران

به گزارش فرهنگی مدرسه فاطمه الزهرا سلام اللع علیها کامیاران مورخ 95/10/20 جلسه ای با حضور سرکار خانم سوسن قبادی کار شناس شبکه بهداشت در مورد بیماری های واگیر در این مدرسه مبارکه برگزار گردید.

سرکار خانم قبادی در ابتدای بحث خود به تعریف آنفولانزا پرداختند وفرمودند: آنفولانزا یك بیماری ویروسی است كه بخش‌های بالایی مجراهای تنفسی را درگیر می‌كند. این بیماری ناگهانی رخ می‌دهد و نشانه‌هایی مانند تب، كوفتگی و درد در بدن، سر درد، خستگی، از دست دادن اشتها، سرفه‌ی خشك و گلوی دردناك یا خشك را بروز می‌دهد.

وایشان در ادامه فرمودند. اگر شما دچار نوع خفیف آنفولانزا شدید، علائم آن نیز ممکن است شبیه به سرماخوردگی ساده باشد ولی معمولاً علائم این بیماری شدید بوده و شامل موارد زیر است:

      تب : معمولاً بالای ۳/۳۸ درجه بوده ودر عرض ۲۴ ساعت ایجاد شده و برای ۳ روز ( بین یک تا پنج روز) باقی می ماند .

        سر درد : معمولاً در تمام نواحی سر احساس می شود و گاهی فقط در جلوی سر احساس می شود.

      بدن درد : تمام قسمتهای بدن خصوصاً پاها و کمر دردناک هستند.

   گلودرد : که حدود۴-۳ روز ممکن است طول بکشد .

       آبریزش بینی: که گاهی تا یک هفته بطول می انجامد.

  و سایر علائم مثل سرفه خشک ، بی اشتهائی، لرز، خستگی، قرمزی و التهاب مخاط گلو و بینی .

سرکار خانم قبادی در پایان فرمودند راه پیشگیری از بیماری های واگیر من جمله آنفولانزا اینکه:

گام اوّل: بهداشت خانواده – شستن دستها کافی نیست

ویروس آنفولانزا مثل سرماخوردگی نه تنها از راه تنفس منتقل می شود، بلکه از طریق تماس دست و صورت با هر فرد یا جایی که آلوده باشد، ما را تهدید می کند. دستهای خود را حتماً قبل از تماس آن با چشم، بینی، دهان،..بشویید. از صابونهای ضد باکتری مصرف نکنید، چرا که چربی طبیعی موجود در پوست را که خود نوعی محافظ محسوب می شود را از بین می برد.

گام دوّم: برنامه ی غذایی -با یک برنامه ی غذایی شامل انواع گروههای غذایی (پروتئین، ویتامین، املاح معدنی،…)،  مثل گوشت قرمز، گوشت سفید(مرغ، ماهی)، میوه ها، سیزیجات، می توانید سیستم ایمنی خود را تقویت کرده وسلامتی خودرا کنترل کنید

گام سوم-مکمل های غذایی

 

از آنجاییکه سیستم گوارشی و باکتری های مفید داخل روده، نقشی اساسی در سیستم ایمنی بدن را ایفاء می کند، با استفاده از مکمل های غذایی موثر بر این سیستم دفاعی  بدن را افزایش دهد.