کد مطلب: 50100 تعداد بازدید: ۸۸

نشست

برگزاری نشست اخلاقی مرکز مدیریت استان کردستان مورخه96/8/9

سه شنبه ۹ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۱۸:۵۳

بسمه تعالی

به گزارش معاون فرهنگی مرکز مدیریت استان کردستان مورخه 96/8/9نشست اخلاقی باحضورمدیر محترم  وهمکاران مرکز مدیریت استانی برگزار گردید

شروع این نشست ،مزین نمودن آن به خواندن زیارت عاشوراتوسط جناب آقای مرادی بود .

درادامه حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای دکتر صفی زاده با اشاره به حدیث عنوان بصری ،گفتند:حدیث عنوان بصری" دستور العملی ارزشمند برای پیروان طریق ائمه (ع) است که مورد توجه بسیاری از عرفا و سالکان بوده و مرحوم مجلسی آن را با دست خط شیخ بهایی مشاهده کرده و در کتاب بحارالانوار نقل کرده است. این روایت شامل سفارش های امام صادق (ع) به عنوان بصری و تمام طالبان سلوک الی الله است تا با درک مفاهیم و عمل به محتوای آن از هواهای نفسانی پیراسته شوند و به علم و معرفت حقیقی دست یابند. این دستور العمل بازگو کننده داستان مردی است که از علوم متداول زمان خود بهره مند شده و می خواست تا از علوم ائمه (ع) نیز برخوردار شود، ولی با این حقیقت مواجه شد که علم حقیقی، از طریق آموختن حاصل شدنی نیست، بلکه نوری است که خداوند بر قلب انسان اشراق می کند و سرّ نائل شدن به آن را باید در حقیقت عبودیت جست و جو کرد.

ایشان درادامه افزودند: از عنوان بصری نقل شده است که: من نزد "مالک بن انس" رفت و آمد داشتم؛ چون جعفر صادق (ع) به مدینه آمد، من به نزد او رفت و آمد کردم و دوست داشتم همان طور که از "مالک" تحصیل علم می کردم، از او نیز تحصیل علم نمایم. آن حضرت روزی به من فرمود: من تحت نظر دستگاه حکومتی هستم و علاوه بر این، در هر ساعتی از شبانه روز اوراد و اذکاری دارم که بدانها مشغولم و تو مرا از ذکرم باز مدار و علومت را از مالک بگیر، همچنان که سابقاً هم این طور بود که نزد او رفت و آمد می کردی. من از این مطلب غمگین شدم و از نزدشان بیرون رفتم  و با خود گفتم اگر در من خیری می دید من را از رفت و آمد به نزد خود و بهره بردن از علمش منع نمی کرد.

پس به مسجد رسول الله (ص) رفتم و بر آن حضرت سلام کردم و فردای آن روز دوباره به روضه نبوی برگشتم و دو رکعت نماز گزاردم و عرض کردم: خدایا! خدایا! از تو می خواهم که قلب جعفر را بر من متمایل گردانی و مرا از علم او تا حدی که باعث هدایت من به صراط مستقیم تو باشد بهرمند کنی.

بعداز دعا رفتم خدمت امام صادق (ع)،امام پذیرفتند سلام کردم ووارد شدم،امام پرسیدند کنیه ات چیست ؟عرض کردم ابو عبدالله

امام (ع)فرمودند:خداوندتورا برکنیه ات ثابت کندوتورا توفیق دهد.

ایشان درادامه  حدیث به نکاتی اشاره وگفتند:مهمترین راه به دست آوردن علم ،عمل کردن بدان است .چرا که امام صادق (ع)درحدیثی می فرمایند:شما آنچه رامی دانید بدان عمل کنید خداوند آنچه رانمی دانید به شما می آموزد.

ایشان درادامه بااشاره به ارکان عبودیت وتوصیه امام به عنوان بصری افزودند:ماباید ازاین حدیث درس عبرت بگیریم چراکه عبودیت جوهری است که مارا درآخربه خدا می رساند.