کد مطلب: 50582 تعداد بازدید: ۷۰

مراسم اربعین حوزه علمیه حضرت فاطمه(س)شهرستان سقزمورخه96/8/18

شنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۲۹:۲۴
مراسم وعزاداری اربعین حوزه علمیه حضرت فاطمه(س)شهرستان سقزمورخه96/8/18

بسمه تعالی

به گزارش معاون فرهنگی حضرت فاطمه (س)شهرستان سقزروز پنجشنبه مورخ 96/8/18 به مناسبت اربعین حسینی مراسم عزاداری در این مدرسه علمیه مبارکه برگزار شد.

در این مراسم که طلاب، عموم و جمعی از بانوان اهل سنت شهر نیز حضور داشتند؛ سرکار خانم فاطمه عزیزی از اساتید این مدرسه مبارکه طی سخنرانی ای  در باره اهمیت زیارت اربعین گفت: برای زیارت هیچ امامی به اندازه امام حسین(ع) تأکید نشده است. حتی زیارت حضرت رسول اکرم(ص) . گاهی در روایات زیارت کربلا از زیارت کعبه هم برتر به حساب آمده است. امام صادق(ع) فرمودند: « الغاضریه من تربت المقدس.... کربلا از خاک بیت المقدس است». ( بحار الانوار ج 98 ص 109) و در روایت دیگری فرموده اند:« جایگاه قبر امام حسین(ع) دری از درهای بهشت است» (کامل الزیارات ص 269).

از دیدگاه بسیاری از صاحب نظران و مورخان شیعه و اهل سنت، مبنای تاریخی چنین بزرگداشتی ورود اهل بیت(علیهم السلام) به کربلا در اولین اربعین حسینی(61 هجری) و دفن سرهای مطهر شهدا به ویژه سر مقدس امام حسین(ع) در کنار پیکرهای مطهر آنهاست. سئوالی که مطرح است چرا زیارت امام حسین(ع) در روز اربعین تأکید و توصیه بیشتری دارد؟ روایتی از امام صادق(ع) به خوبی زوایای پنهان این موضوع را آشکار می سازد. امام صادق(ع) درباره ثواب زیارت امام حسین(ع) می فرمایند:« کسی که با پای پیاده به زیارت امام حسین(ع) برود خدا به هر قدمی که بر می دارد یک حسنه برایش نوشته و یک گناه از او محو می فرماید و یک درجه مرتبه اش را بالا می برد. وقتی به زیارت رفت حق دو فرشته را موکل او می فرماید که آنچه خیر از دهان او خارج می شود را نوشته و آنچه شر و بد است را ننویسد و وقتی برگشت با او وداع کرده و می گوید: ای ولی خدا گناهانت آمرزیده شد و تو از افراد حزب خدا و حزب رسول او و حزب اهل بیت رسولش هستی. به خدا قسم هرگز آتش را به چشم نخواهی دید و آتش نیز هرگز تو را طعمه نخواهد ساخت. ( کامل الزیارات ص 134)

مقام معظم رهبری در مورد اهمیت روز اربعین حسینی چنین بیان می کند:« شروع جاذبه مغناطیسی حسینی در روز اربعین، جابربن عبدالله را از مدینه بلند می کند و به کربلا می کشد. این همان مغناطیسی است که امروز با گذشت قرن های متمادی در دل من و شماست».

آیت الله بهجت(ره) درباره نقش پیاده روی روز اربعین می فرماید: روایت دارد که امام زمان(عج) که ظهور می کند پنج ندا میدهد به اهل عالم، امام زمان(عج) خودش را به واسطه امام حسین(ع) به همه عالم معرفی می کنند بنابراین در آن زمان باید همه مردم عالم حسین(ع) را شناخته باشند اما الان هنوز هم مردم عالم حسین(ع) را نمی شناسند و این تقصیر ماست چون ما برای سیدالشهدا(ع) طوری فریاد نزدیم که همه عالم صدای ما را بشنود. پیاده روی اربعین بهترین فرصت برای معرفی امام حسین(ع) است.

خانم عزیزی در ادامه افزود: در مباحث فقهی از ویژگی های آب کر این است که پاک و پاک کننده است. امام حسین(ع) به منزله آب کر نظام هستی می باشند که انسان در زیارت و توجه به وجود مطهر ایشان در واقع خود را به چنین منبع طهارتی متصل می کند. و روح و روان، باطن و قلب ناپاک و آلوده خود را با آن شست و شو می دهد و پاک و طاهر می شود. یکی از روایاتی که فرمودند گریه بر سیدالشهدا(ع) گناهان انسان گنهکار را می ریزد و او را پاک می کند اشاره به همین مطلب است.

جایگاه امام حسین(ع) نزد اهل سنت: در کتاب های معتبر اهل سنت مثل سنن ابن ماجه ج 1، ص 15 از رسول خدا(ص) نقل می کند که فرمود:« احب الحسن و الحسین فقد اجنی و من ابغضهما فقد ابغضتنی..... هرکه حسن و حسین(علیهم السلام) را دوست  

 

باشد در حقیقت مرا دوست داشته و هرکه با آنان دشمنی کند در حقیقت مرا دوست داشته و هرکه با آنان دشمنی کند در حقیت  داشته باشد مرا دوست داشته و هر که با آنان دشمنی کند در حقیقت با من دشمنی کرده است».    

به همین دلیل امام شافعی عقیده خود را درباره اهل بیت(علیهم السلام) اینگونه ابراز می کند: « ای اهل بیت رسول خدا(ص) محبت شما از طرف خداوند در قرآن فرض شده است و این عظمت برای شما کافی است که هر که در نماز بر شما درود نفرستد نمازش باطل است». ( هیثمی، احمدبن حجر، الصواعق المحرقه).   مراد امام شافعی این است که در شهد نمازهای یومیه صلوات فرستادن بر اهل بیت(علیهم السلام) که امام حسین(ع) یکی از آنهاست فرض و واجب است و اگر این صلوات فرستاده نشود نماز، نماز نخواهد بود.

الکساندر دوگین نظریه پرداز و نویسنده روسی می گوید: از نظر من حادثه پیاده روی اربعین که هر روز ابعاد بین المللی گسترده تری پیدا می کند و از همه ملیت ها و ادیان از جمله مسیحیان در آن شرکت می کنند مقدمه یک تحول سیاسی در مقیاس جهانی است. دنیای مدرن با ایدئولوژی لیبرال و سرمایه سالارانه اش به پایان رسیده و جز بحران آفرینی دستاورد دیگری ندارد برای بشریت. امروزه محتاج رستاخیز معنوی و الهی است که مایه های آن قویاً در انقلاب اسلامی و نهضت امام خمینی(ره) وجود دارد. من به عنوان یک مسیحی ارتدوکس با رویکرد آخرالزمانی انقلاب اسلامی که خود را حرکتی آماده گر برای ظهور مهدی(عج) و مسیح می داند موافقم و امیدوارم با آن حادثه عظیم که پیروان همه ادیان منتظر آن هستند فاصله زیادی نداشته باشیم. پیاده روی اربعین شبیه به یک حادثه آخرالزمانی و مقدمه تحول جهانی است.