کد مطلب: 50772 تعداد بازدید: ۱۳۸

جلسه اخلاق

جلسه اخلاق مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران استان کردستان مورخه96/8/23

سه شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۵۶:۴۹
جلسه اخلاق مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران استان کردستان باسخنرانی مدیرمحترم مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران استان کردستان جناب حجت الاسلام والمسلمین حاج آقای صفی زاده(زیدعزه)

بسمه تعالی

به گزارش معاون فرهنگی مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران استان کردستان مورخه 96/8/23جلسه اخلاق باسخنرانی مدیرمحترم آن اداره جناب حجت الاسلام والمسلمین حاج آقای صفی زاده برگزارگردید.

دراین جلسه بعدازخواندن زیارت عاشوراتوسط حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای صالحی ،حاج آقاصفی زاده بااشاره به ایام سوگواری پیامبراکرم(ص)وتسلیت این ایام و شهادت امام حسن مجتبی ،به ذکراخلاق نبوی پرداختند.وفرمودند:«یکی از شاخصه های پر اهمیت در پیشرفت اسلام اخلاق نیک و کلام دلاویز و پرجاذبه پیامبر اکرم (ص) با انسان ها بودهمان گونه که خداوند با تعبیر «و انک لعلی خلق عظیم; و همانا تو اخلاق عظیم و برجسته ای داری » توصیف می کند.. از همین رو افراد در برابر خلق عظیم رسول الله(ص) آن­چنان عوض می­شدند که تعصبات و عادات چندین ساله­ی جاهلیت را کنار گذاشته و در مسیر هدایت قرار می­گرفتند.

ایشان درادامه افزودند:«تواضع و فروتنی نیزاز شاخصه های رفتاری حضرت نبی مکرم اسلام(ص) بود. حضرت،در جمع اصحاب،هرگز طوری نمی نشستند که ایشان جای مخصوصی داشته باشند و دیگران به دورش جمع شوند بلکه به صورت دایره وار،همه یکسان می نشستند و در صحبت ها همراه جمع می شد،اگر در جمع،از آخرت صحبت می شد او نیز راجع به آخرت،با آنها صحبت می کرد.اگر سخن از دنیا بود،با آنها درباره ی دنیا حرف می زد و اگر در مورد خوردنی ها یا آشامیدنی ها صحبت می کردند،ایشان باز در آن باره،با آنها گفت و گو می نمود.»

ایشان بااشاره به لین بودن اخلاق پیامبروتاثیر رفتارپیامبربرتربیت شدگان دامن پیامبر (ص)افزودند:«نعمت تربیت انسانها بالاترین نعمتهاست مانیز دراین جایگاه بایدقدراین توفیق الهی رابدانیم .چراکه پیامبراکرم (ص)به حضرت علی (ع)می فرماید:« ای علی، با هیچ كس جنگ نكن تا این كه او را  به اسلام دعوت كنی و به خدا سوگند اگر یك نفر به دست تو هدایت شود، برای تو بهتر از آن چیزی است كه خورشید بر آن می تابد، در حالی كه ولایت تو را پذیرفته باشد .»پس اگر یک لحظه خورشید جهان افروز آفرینش در روی زمین نباشد، نشانی از زمین و زمان باقی نمی ماند ولی یك عمل است كه ارزشش از خورشید بالاتر است وآن هم تربیت انسانهاست.

درادامه بااشاره به نزدیک شدن آخرماه صفر وشهادت امام رضا(ع)حدیثی ازآن امام همام گفتند.

 امام رضا(ع) در عبارتی کوتاه به سه ویژگی برجسته مؤمن اشاره می‌کند که اگر این سه ویژگی در شخصی وجود نداشته باشد، نمی‌تواند مدعی ایمان باشد. آن حضرت(ع) می‌فرماید: مؤمن، مؤمن واقعی نیست، مگر آن که سه خصلت در او باشد: سنتی از پروردگارش و سنتی از پیامبرش و سنتی از امامش.

اما سنت پروردگارش، پوشاندن راز خود است، اما سنت پیغمبرش، مدارا و نرم رفتاری با مردم است، اما سنت امامش صبر کردن در زمان تنگدستی و پریشان حالی است.

اینکه آن حضرت(ع) بر رازداری تاکید می‌کند، از آن روست که انسان نمی‌تواند هر آنچه را از علم دانست یا از معرفت دید یا از مردم شنید بر زبان آورد. از این‌رو حضرت(ع) می‌فرماید: بر شما باد به رازپوشی در کارهایتان در امور دین و دنیا.