کد مطلب: 64652 تعداد بازدید: ۷۶

افتتاحیه مدرسه علمیه خواهران الزهرا(سلام الله علیها) قروه

شنبه ۷ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۴۸:۰۴
مدیر حوزه های علمیه خواهران استان کردستان در جمع طلاب گفت:مهم ترین وجه یاری دین این است که انسان دین را بفهمد بعد از اینکه فهمید به آن عمل کند بعد از آن باید این دین را تبلیغ نماید.

به گزارش معاونت فرهنگی ، مراسم افتتاحیه نیمسال اول 97-98 ویادواره شهدای حادثه مریوان در مدرسه علمیه الزهرا(سلام الله علیها) شهرستان قروه با حضور حجت الاسلام والمسلمین صفی زاده مدیر حوزه علمیه خواهران استان  در این مدرسه مبارکه برگزارگردید.

مدیر حوزه های علمیه خواهران استان بعد از تسلیت ایام سوگواری سرور و سالارشهیدان اباعبدالله الحسین (علیه السلام) وخیرمقدم خدمت  خانواده شهدای که در مجلس حضور داشتند، گفت:آغاز سال تحصیلی قرین است با هفته دفاع مقدس و ماه محرم که ماه حزن و اندوه اهل بیت (علیهما السلام) است ، این قرین بودن دفاع مقدس با آغاز سال تحصیلی شاید این معنا را به ذهن ما تداعی کند که علم و دانش،  علم آموزی ،  حوزه و مدرسه اگر در کنارش شجاعت حماسه و شهادت نباشد چه بساکه آن علم  دانشنفعی نداشته باشد.

 وی اظهار داشت: در حدیث شریفی داریم که می فرماید: مدادُ العلماء افضلُ دماء الشهداء ، به این معناست که غرابتی خاص بین علم و فرهنگ ایثار و شهادت باید باشدو اگر ایثار و شهادت وشهامت واز جان گذشتگی نباشد امنیتی نیست و اگر امنیتی نباشدهیچ توسعه و پیشرفتی اتفاق نمی افتدلذا آنهایی که جان خود را تقدیم می کنند تا جامعه ایمن باشد تمام جامعه مدیون آن ها هستند،  چون اگر جامعه امنیت نداشته باشدنه نمازی هست نه روزه ای و نه درس و علم آموزی و نه زندگی که بتوان در سایه آن به آخرت رسید،  همه چیز در سایه امنیت پایدار جریان دارد، امنیت یک مقوله ایست که پایه و اساس همه موفقیت هاو توسعه های انسان می باشد. ولذا همه انسان ها تا روز قیامت بدهکار هستند به کسانی که شرایط سربلندی و سرافرازی و امنیت را برای ما ایجاد کردند، شهدادفاع مقدس ، شهدای امنیت، شهدای مرزبانی ، شهدای نیروی انتظامی، کسانی که یقینا این عزت و سربلندی و سرپا بودن مابه برکت ایثارآن ها بوده است.به روح بلند آنها درود و صلوات می فرستیم و برای خانواده های این بزرگواران صبرجزیل مسئلت می نمائیم.

مدیرحوزه علمیه خواهران استان با اشاره به زیارت ناحیه مقدسه گفت: یک بخش از واقعیت ها و مسائل مهم معرفتی  دینی در قالب زیارت نامه ها بیان شده، که معانی بسیار بلندی در این زیارت نامه ها نهفته است، یکی از زیارت نامه های بسیار مهم زیارت ناحیه مقدسه است ، یک زیارت پرمعنا، از وجود مقدس صاحب الزمان(علیه السلام)  نسبت به جد بزرگوارشان امام حسین (علیه السلام )است ، یک ویژگی های این زیارت نامه دارد که آن را از سایر زیارتنامه هاممتاز می کندو آن نوع سلام های است که در این زیارت نامه به انبیاء و سپس به اولیاء داده می شودو بعدبه وجودمقدس امام حسین (علیه السلام) سلام می دهد وقتی به امام حسین (علیه السلام) سلام می کند فقط به شخص امام حسین (علیه السلام) سلام نمی دهد بلکه تمام اعضا و جوارح را خطاب قرار می دهد.

در فرازی از این زیارتنامه وجودمبارکه امام زمان(علیه السلام) می فرمایند:حسین جان !اگر چه زمانه مرا به تاخیر انداخت و مقدرات الهی مرا ازیاریتو بازداشت و نبودم تا با آنان که با تو جنگیدند بجنگم، و با کسانی که به تو اظهار دشمنی کردند خصومت نمایم. در عوض صبح و شام برتو مویه می کنم و به جای اشک برای تو خون گریه می کنم، از روی حسرت و تاسف و افسوس بر مصیبت های که بر تو وارد شده ، تا جایی که از فرط اندوه ، مصیبت و غم و غصه و شدت حزن جان سپارم.

امام صادق (علیه السلام) در باره وجود مبارک امام زمان(علیه السلام) می فرماید : اگر من به محضر ایشان شرفیاب شوم تمام عمرم را در خدمت ایشان خواهم بود.

وی  در ادامه بیان داشت: طلاب  وارث انبیا هستند ، همانطور که درباره امام حسین (علیه السلام) در زیارت می خوانیم ای وارث عیسی روح الله ، ای وارث موسی کلیم الله و...پس ارزش کاری که انسان دارد انجام می دهد خیلی مهم است که به چکاری مشغول است، چکاری مهمتر از تربیت انسان است، خدا بهترین بندگان خود را که پیامبران هستند چه ماموریتی به آن ها داده است خوب حالا که پیامبران نیستندو ائمه نیستند این وظیفه به عهده چه کسی گذاشته شده است، چکار بالاتر از این است که بتوانی انسانی را تربیت کنی و تحویل جامعه دهی که جامعه را تغییر دهد و مایه سربلندی گردد.

بالاترین نعمت نعمت هدایت است و بالاترین شغل و افتخار این است که کسی بتواند انسان های دیگر را تربیت کند این را نمی شود با هیچ چیز عوض کرد اگر کسی این توفیق نصیبش شود که در خدمت اهل بیت (علیهما السلام) باشد.

اگر مادری فرزندش در دفاع از اهل بیت و اسلام به شهادت رسیده است چیزی بالاتر از آن نیست. زیرا پیامبراکرم (صلی الله علیه وآلیه و سلم) می فرماید: بالاتر از هرخوبی خوبی هست اما بالاتر از شهادت هیچ خوبی نیست.اگر مادری فرزندش به درجه رفیع شهادت نائل شده است چه افتخاری می تواند بالاتر ازآن باشد.

حدیث قدسی داریم که اگر خداوند در یک انسانی خیری یببیندمحبت حسین (علیه السلام ) در دل او می افتد و پولش را درراه اباعبدالله الحسین (علیه السلام) خرج می کند و همه هم و غمش را برای اهل بیت خرج می نماید.

وی گفت: مرد خراسانی در مدینه خدمت امام صادق(علیه السلام) رسید تا  وجوهات واجب  مالی خود راادا کند وقتی به درخانه امام صادق(علیه السلام) رسید گفتند: که امام به مسجد رفته است ، مسیر خانه تا مسجد را که طی می کرد، دید کسی جلوی در مسجد ایستاده است، افسار اسبی در دست او است، در دل خود گفت شاید این مرد غلام امام صادق(علیه السلام) باشد، عجب ثروت من درمقابل این مرد که هیچی ندارد ولی خدمتکار امام صادق (علیه السلام) است هیچ است ، غبطه خورد به حال آن بنده خدا ! مرد خراسانی جلو رفت واز آن شخص سوال کرد تو همیشه با امام صادق(علیه السلام) هستی؟  گفت: بله ، مرد خراسانی به آن شخص گفت : بیا یک معامله با هم بکنیم ثروت من برای خودت و خانواده ت در عوض جایگاه خدمتکاری امام صادق(علیه السلام) را به من بده ازاین بعد من خدمتکار امام صادق (علیه السلام) باشم فرد قبول کردو برای آخرین بار به مسجد رفت دست امام را بوسید تا از او خدافظی کند ، امام به خدمتکار گفت :تو بخاطر پول دنیا از من گذشتی من نمی توانم آخرتت را تضمین کنم ، آن شخص فهمید که مرتکب چه خطایی شده است به دست پای امام افتاد واظهار پشیمانی کرد وتا آخر عمر خدمتکار امام باقی ماند.

حجت الاسلام والمسلمین صفی زاده اظهار داشت: درشب عاشورا امام حسین (علیه السلام) به یاران خود گفت:بچه های مسلم ، مسلم به شهادت رسیده است برای شما کافیست شما می توانید بروید، مسلم بن اوسجعه، زهیر ، بُریرشما برویددیگر عهدی برشما نیست ، آن ها گفتند:آقا مابرویم که بعد از تو زنده بمانیم اصلا بدون تو مگر زندگی معنا دارد مگر بدون اهل بیت زندگی معنا دارد. الان برای یک لحظه به دل خود مراجعه کنید که در همین زندگی دنیوی اگر حسین (علیه السلام) و اهل بیت را نداشتید به چه امیدی زندگی می کردید.

وی گفت: مهم ترین وجه یاری دین این است که انسان  دین را بفهمد بعد از اینکه فهمید به آن عمل کند بعد از آن باید این دین را تبلیغ بکند ، الان جنگی که ما در آن قرار گرفتیم جنگ فرهنگی است، و درجنگ نرم ما نیاز داریم به افسرانی که بتوانند از اهل بیت دفاع بکنند،  کسی که طلبه شده است با این طلبه شدنش می خواهد امام زمان و دینش را یاری کند.

چند وظیفه مهم برعهده کسانی که عنوان طلبگی و سرباز امام زمان برایشان توفیق شده است وجود دارد ازجمله اینکه :

1-تفقه در دین، یک طلبه باید تمام تلاشش این باشد که واقعا عالم باشد.(گروهک های تکفیری با استناد به قرآن عملیات انتحاری انجام می دهد واین نتیجه نفهمیدن درست قرآن و دین از نگاه اهل بیت است).

2-تهذیب و تزکیه ، امام علی (علیه السلام) کسی خودرا برای مردم پیشوا قرار می دهد او باید قبل از هرکسی باید خود را اصلاح کندو آنچه که آموخته است عمل بکند چرا که این عمل کردنها خود بزرگترین تبلیغ است.

3- هنر یک مبلغ این است که علاوه برخود دیگران را هم با خود همراه کند ،عالم به زمان باشدو به فرمایش مقام معظم رهبری(حفظه الله) : یک طلبه باید انقلابی باشدو انقلابی فکر کند و انقلابی عمل نماید.

4- طلبه باید اجتماعی باشد و به موقع موضعه گیری کند و درزمان مناسب در صحنه حاضر باشد.

وی درپایان تاکید نمود: این را بدانید که هیچ نعمتی بزرگتر از تحصیل در حوزه نیست وتا نگاه اهل بیت شامل کسی نشود توفیق خدمتگزاری در حوزه را پیدا نخواهد کرد.