کد مطلب: 65060 تعداد بازدید: ۱۱۳

مدیر مدرسه علمیه خواهران حضرت فاطمه سلام الله علیهاسقز:

با تهذیب نفس علم به بار می نشیند

شنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۷:۲۱:۵۸
مدیر مدرسه علمیه خواهران حضرت فاطمه(س)سقزگفت:آیت الله بهاءالدینی (ره) بیان می دارد با تهذیب نفس علم به بار می نشیند و ثمر می دهد

نشست اخلاقی مدیر و معاونین مدرسه علمیه حضرت فاطمه(س) سقز با طلاب در فضایی دوستانه و صمیمی برگزار شد.

ابتدای جلسه به پیشنهاد طلاب متبرک شد با ختم جمعی سوره یاسین هدیه به روح پاک شهدای کربلا و شهدای گمنام . سپس پرستو رحمتی مدیر مدرسه علمیه خواهران حضرت فاطمه(س)سقز ضمن تقدیر و تشکر از طلاب به پاس خدمات ارزنده و داوطلبانه در نظافت و آماده سازی محیط مدرسه جهت سال تحصیلی جدید در باره موضوع رابطه علم و تهذیب نفس با استفاده از روایاتی گفت: در روایات رسیده از معصومان(ع) بر جایگاه والای آن در عرصه تعلیم و تربیت اسلامی با تعبیرات مختلف تأکید گردیده است. امیرالمومنین علی(ع)درباره علم و تفکر می فرمایند:« آگاه باشید که علم بدون بار فهم و تأمل و خواندن قرآن بدون تدبّر و عبادت برکنار از تفکر، بهره ای نخواهد داد».  

وی افزود: آنچه که مهم است هدایت فکر در مسیر سالم است. چون فکر صحیح است که انسان را تعالی می دهد. تمدن ها را به وجود می آورد و تاکنون جامعه بشر را در ابعاد مختلف پیش برده است. همچنان که تمامی خسارت ها و نابسامانی های فراوان که امروز دامنگیر بشر است، نتیجه افکار غلط و اِعمال نظر طرّاحان و دانشمندانی است که اندیشه خود را در راه ارضای هوس های خود و صاحبان زر و زور به کار می بندند.

رحمتی گفت: آیت الله بهاءالدینی (ره) بیان می دارد با تهذیب نفس علم به بار می نشیند و ثمر می دهد. قدرت، مفید می شود و خدمت، ارزش می یابد. ارج و بهای افراد به خودسازی، تهذیب نفس و توجه به خداست. هر چه تهذیب نفس افراد افزایش یابد مشکلات و نابسامانی ها آسان و قابل تحمل می شوند و در پی آن تأیید الهی مسائل را حل می کند و اگر خدای نکرده این وظیفه اصلی فراموش شود تمامی زحمات هدر می رود.

وی درپایان باشاره به سخنی ازآیت الله مکارم شیرازی درخصوص خودسازی و تهذیب نفس برای همه مخصوصا طلبه ها، که مسئله بسیار مهمی است،گفت:طلاب هر قدر علمشان بیشتر شود، باید تقوایشان هم بیشتر شود. به نکات اخلاقی بیشتر توجه داشته باشند، برخوردهای اجتماعی ادب و آداب را بیشتر رعایت کنند وگرنه افراد موفقی نخواهند بود.