کد مطلب: 66715 تعداد بازدید: ۳۴

مبلغ حوزه:

استکبار، صفتی است که در مقام عمل، به مسیری تبدیل می شود که مستکبران آن را می پیمایند

یکشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۱۷:۱۹
مبلغ حوزه گفت:استکبار، صفتی است که در مقام عمل، به مسیری تبدیل می شود که مستکبران آن را می پیمایند. پذیرش و پیمودن این مفهوم، همراه خود آثار و نتایجی دارد که در رهنمودهای بزرگان جامعه مدنظر بوده است.

به گزارش معاون فرهنگی ،مدرسه علمیه خواهران  ریحانه النبی (س)سنندج در مورخه 13/8/97 نشست بصیرتی در برنامه صبحگاه با سخنرانی سرکار خانم فلاحی مبلغ حوزه برگزار گردید .

خانم فلاحی در ابتدا بیان داشت: روز 13 آبان که در تقویم نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به عنوان روز مبارزه با استکبار جهانی نام‌گذاری شده یادآور سه واقعه مهم در تاریخ معاصر ایران است که در سه دوره مختلف رخ داده و به همین دلیل این روز را در تاریخ کشور به عنوان روزی به یادماندنی به ثبت رسانده است.

در روز 13 آبان 1343، مأموران رژیم شاه، حضرت امام خمینی(ره) را در قم دستگیر و به دستور آمریکا، به ترکیه تبعید کردند. در روز 13 آبان 1357، دانش آموزان تهرانی در اعتراض به دخالت های آمریکا در ایران، راه پیمایی کردند، ولی دژخیمان رژیم شاه، به آنان حمله کرد و آنان را به خاک و خون کشید. در روز 13 آبان 1358، دانشجویان مسلمان پیرو خط امام، لانه ی جاسوسی آمریکا را در تهران تسخیر کردند و جاسوسان آمریکایی را به گروگان گرفتند. بدین ترتیب، مبارزه ی ضد آمریکایی مردم ایران، ابعاد جدیدتری پیدا کرد. بنابراین، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، این روز را به روز «ملّی مبارزه با استکبار» نام گذاری کردند.


وی در ادامه به آثار استکبار اشاره کرد وگفت : استکبار، صفتی است که در مقام عمل، به مسیری تبدیل می شود که مستکبران آن را می پیمایند. پذیرش و پیمودن این مفهوم، همراه خود آثار و نتایجی دارد که در رهنمودهای بزرگان جامعه مدنظر بوده است. از دیدگاه امام خمینی رحمه الله می توان آثار استکبار را این گونه برشمرد: محرومیت از تمدن، تبعیض و بی عدالتی، وابستگی اقتصادی، ایجاد تفرقه، پایمال شدن حق مظلومان، استعمار فکری و فرهنگی، دگرگون شدن شخصیت فکری ملت ها و در یک کلام، به وجود آمدن وابستگی کشور در تمامی زمینه ها به مستکبران عالم. این نتایجی است که معمولاً از طرف قدرت طلبان و برتری جویان پدیدار می شود. این گروه، تهذیب نفس نمی کنند و دچار خودخواهی و مقام پرستی هستند. به همین دلیل، از مقام آدمی، به موجودی با اخلاق حیوانی تبدیل می شوند.

مبلغ حوزه  واقعه ی سیزده آبان  راحماسه غرورآفرین کشور دانست وگفت:  در سیزدهم آبان، مردم سرافراز ایران به همه ی مستضعفان جهان نشان داد که دیوار ستم، شکستنی است.

سرکار خانم فلاحی در پایان بیان کرد: ما به عنوان  طلبه باید در مراسمی که با نام 13 آبان در هر شهری برگزار می شود حضور فعال و گسترده داشته باشیم تا انزجار خود را نسبت به دشمنان خدا و دین اعلام کنیم ،امام خمینی به عنوان یک فقیه ، عارف و دین شناس فرمودند : آمریکا شیطان بزرگ است و با این سخن خود فکر ها را به آیات الهی جهت دهی کردند .

مقام معظم رهبری  هم فرمودند: فریب آمریکا را نخورید گول لبخند هایشان را نخورید تحریم ها علیه مردم است دشمنی آمریکا را فراموش نکنید آمریکا قبل از انقلاب هم دشمن ما بود و الان از ابعاد مختلف هم دشمنی می کند .