امام جمعه شهرستان قروه:

حوزه های علمیه خواهران در زمینه پژوهش پیش گام بوده اند

شناسه خبر : 85639

1398/09/26

تعداد بازدید : 368

حوزه های علمیه خواهران در زمینه پژوهش پیش گام بوده اند

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خواهران کردستان، حجت الاسلام و المسلمین عابدین رستمی امام جمعه شهرستان قروه در مراسم اختتامیه یازدهمین جشنواره استانی علامه حلی به مباحث پژوهشی اشاره کرد و اظهار داشت: پژوهش زیر ساخت توسعه است، چرا که اثر پژوهشی مهم ترین ویژگی آن تولید علوم بوده و می تواند بر اندیشه ها بیافزاید.

 

وی بر اهمیت پژوهش در علوم انسانی تأکید کرد و افزود: کار پژوهشی در علوم انسانی به یک بنیه علمی و توانمند نیاز دارد چرا که ضریب پژوهش در علوم انسانی گیراتر و کارسازتر است.

حجت الاسلام و المسلمین رستمی مقدمه پژوهش را در اخلاق دانست و گفت: حوزه های علمیه در این زمینه پیش گام بوده اند و نیاز است این مهم ادامه پیدا کند.

امام جمعه شهرستان قروه با بیان اینکه در جوامع غربی علم تماماً سکولار است اما در جوامع اسلامی چتر دین پژوهش ها و تولید علم را در بر می گیرد، تصریح کرد: پژوهش باید کاربردی باشد و برجسته شود و تفاوتی که پژوهش در جوامع اسلامی با جوامع غربی دارد در این است که به هر قیمیتی به علم بهاء نمی دهند.

وی در پایان با بیان اینکه در آستانه وحدت حوزه و دانشگاه قرار داریم گفت: حوزه و دانشگاه نمی توانند از هم جدا شوند این یک شیطنت سیاسی کلان است که حوزها را نماد دین و دانشگاه را نماد علم دانستند، لذا در زمان پهلوی دوم بیان کردند که دین را باید حذف کرد تا علم پیشرفت کند

وی افزود: بزرگترین عرصه عملی آنچه که حرف اینها را باطل کرد، همین پژوهشهایی است که، در حوزه های علمیه در مسیر زیر ساختهای علوم انسانی صورت می گیرد.